Dla ludu anioł w skórze człowieka, dla rodziny diabeł w najgorszej postaci. Wielka sułtanka Imperium Osmańskiego; opiekunka narodu i matka janczarów - Mahpeyker Kösem.
Pochodziła z Grecji. Przed przejściem na islam najprawdopodobniej nazywała się Anastasia. Haseki Sultan i prawdopodobnie prawowita żona sułtana Ahmeda I. Valide Sultan jako matka Murada IV i Ibrahima I. Regentka w latach 1623-1632 w imieniu swojego syna Murada IV oraz w latach 1645-1651 w imieniu swojego wnuka Mehmeda IV. Jedyna posiadaczka tytułu Büyuk Valide Sultan - Wielkiej Sułtanki Matki. Jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w historii Imperium Osmańskiego i całego świata.
Kösem bardzo szybko zdobyła władzę i poważanie w haremie. Z sułtanem Ahmedem, który żył tylko 27 lat doczekała się prawdopodobnie ok. 9 dzieci. Wygnanie i śmierć babki sułtana oraz jego matki sprawiły, że Mahpeyker urosła w siłę i zdobyła wpływ na politykę. Zgodnie z jej staraniami po śmierci męża na tronie zasiadł jego brat, Mustafa I. Szalony sułtan został wkrótce zdetronizowany, a tron został przekazany w ręce najstarszego syna Ahmeda I, Osmana II, która niedługo później wydał wyrok śmierci na pierworodnego syna sułtanki Kösem. Wyprawa i przegrana pod Chocimiem w 1621r. doprowadziły do licznych prześladowań janczarów ze strony władzy. Przy popraciu sułtanki Kösem sułtan został zdetronizowany, a następnie zabity. Po tych wydarzeniach tron ponownie trafił w ręce szalonego Mustafy.
Po ponownym zdetronizowaniu lub dobrowolnym ustąpieniu z tronu na rzecz bratanka, na tronie zasiadł książę Murad w wieku 11 lat. Kösem przez długi czas sprawowała samodzielne rządy, jako regentka Imperium Osmańskiego. Mówi się, że sułtanka była obecna na obradach Divanu, siedząc za kurtyną nawet wtedy, gdy jej regencja dobiegła końca. Murad pozbawił matkę władzy w 1632r. ścinając Wielkiego Wezyra.
Kösem wysłała na śmierć swojego najzdolniejszego syna, księcia Kasima, wiedząc, że nie będzie mogła nim kierować.
Po śmierci sułtana Murada, na tronie posadziła swojego najmłodszego i na tamten moment jedynego syna, księcia Ibrahima, który podobnie jak Mustafa I borykał się z zaburzeniami psychicznymi. Kösem rządziła państwem za syna, nie otrzymawszy już jednak tytułu regentki. Mord haremu doprowadził do buntu i zamordowania Ibrahima I za zezwoleniem jego matki. Po okrutnej śmierci padyszacha, na tronie zasiadł najstarszy wnuk Mahpeyker, Mehmed IV, za którego również rządziła aż do momentu swojej śmierci. W tym czasie zaogniał się również konflikt między Kösem, a Turhan Hatice, matką młodego sułtana. Mahpeyker nie chcąc borykać się z niewygodną synową, zdecydowała o śmierci zarówno jej, jak i jej syna. Plan niestety się nie sprawdził, ponieważ wierna służka Kösem, Meleki doniosła sułtance Valide o zamiarach Mahpeyker. Te wydarzenia doprowadziły do pałacowego buntu, wszczętego na rozkaz Turhan Hatice i zamordowanie sułtanki Kösem.